Смяната на касовите апарати или усъвършенстването на тяхната функционалност се налага поради мерките на управляващите, свързани с борбата със сивата икономика.
На 1 март 2018 г. в Народното събрание бяха приети промени в Закона за ДДС, в които са заложени по-високи изисквания към софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти, както и към самите производители и дистрибутори на тези софтуери. Според управляващите съществуват механизми за нулиране на информация и криене на обороти. Съгласно тези промени всеки софтуер подлежи на одобрение от НАП и регистриране в списък на сайта на агенцията. Срокът за регистриране на софтуерите за продажби е края на 2018 г.
В същото време в Наредба № Н-18 на Министерството на финансите са заложени промени, според които всяка касова бележка, издадена от търговците, подлежи на изпращане в НАП и ще съдържа QR код. Този код ще дава обобщена информация за продажбата и ще бъде механизъм за контрол от страна на гражданите върху тяхната покупка. С този код гражданите ще имат възможност да следят дали тяхната покупка е отчетена. Първоначално се настояваше изпращането на касовите бележки в НАП да става в реално време, но тъй като мобилните оператори изказаха опасения, че това ще доведе до срив в мрежите, в момента се уточнява срок от 5 минути за получаването им в НАП.
Тъй като горните две промени – законовото уреждане на софтуерите за управление на продажби и отчитането на всяка касова бележка в НАП, са неразривно свързани като дейност, управляващите в лицето на г-жа Менда Стоянова – председател на Комисията по бюджет и финанси, предположиха, че срокът за софтуерите, който е до края на 2018 г. ще е свързан и с удължаване на първоначално предвидения срок за усъвършенстване на касовите апарати и отчитането на всяка касова бележка. Най-вероятно срокът, в който търговците ще трябва да отговорят на новите изисквания за касовите апарати и фискалните устройства, ще се удължи с шест месеца, а не както беше заложено с последните изменения в Наредба Н-18 от декември 2017 г. – до края на 2018 г. за регистрираните по ДДС търговци и до юни 2019 г. за останалите.
„Срокът е краят на 2018 г. Съгласно промените, който засяга софтуера за управление на продажбите, дадохме срок от шест месеца, което означава, че крайният срок за подмяната на касовите апарати ще бъде малко по-дълъг“ – това заяви г-жа Менда Стоянова пред БНТ.
Що се отнася до самите касови апарати, към момента е ясно, че някои от тях ще могат да бъдат адаптирани към новите изисквания, а други – не.
„Тези, които са закупени през последните три години, са от по-съвременен тип и с по-съвременна фискална памет, която може да бъде настроена към новите изисквания. По-старите касови апарати, чийто софтуер не може да бъде обновен, вероятно ще се наложи да се подменят“ – обясни г-жа Менда Стоянова.
По предварителни изчисления около 40% от апаратите на пазара ще могат да бъдат адаптирани с помощта на ъпгрейд на техния софтуер и промяна в тяхното програмно осигуряване.
Задължително условие да бъдат направени промените с касовите апарати е да се изработи нов сървър на НАП, на който да има възможност за изпращане на информация. Идеята е на този сървър да бъдат изстествани подготвяните промени и впоследствие новите модели касови апарати да бъдат представени за узаконяване.
Засегнати от новите промени са всички физически търговци и търговски фирми. Извън обхвата на регулацията обаче остават онлайн магазините, според Ясен Танев от Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер. Ето какво коментира той пред бТВ: „„Онлайн магазините не предават данни към НАП, предвижда се да бъдат регистрирани, но според нас те трябва да предават всяка една бележка дигитално. Това гарантира и правата на потребителите. Искрено се надяваме да се въведат еднакви правила, за да има равнопоставеност в бизнеса“.
НАП има намерение да създаде регистър на електронните магазини, в който да присъстват данни за собственика и дейността на съответния магазин, но това все още не е осъществено. Идеята е и да се регулират всички плащания с наложен платеж, като бъде задължително издаването на касов бон.
В допълнение:
Към момента производителите и търговците на фискални устройства нямат готовност за инсталиране на допълнителния ъпгрейд на по-новите касови апарати с цел получаване в НАП на всяка касова бележка.
Ще Ви държим в течение както за информация относно това кои модели и марки фискални устройства ще имат възможност за софтуерно надграждане спрямо промените, така и от кой момент могат да бъдат адаптирани.