На 31.07.2020 г., новият министър на финансите публикува последните, за сега, изменения на Наредба Н–18, които отложиха СУПТО до 28.02.2021 г., а в края на деня, на сайта на министерството публикуваха съобщение, че подготвят изменение в ЗДДС, което ще бъде последнвано от нови промени в наредбата, целящи отпадането на СУПТО.
„Всички търговци, използващи софтуер за управление на продажбите – независимо дали са или не са регистрирани по ЗДДС, трябва да сменят или модифицират фискалните си устройства и да приведат използвания от тях софтуер в съответствие с нормативните изисквания до 31 януари 2020 г. Дотогава лицата, използващи СУПТО, ще могат да продължат да ползват старите си софтуери и старите си касови апарати. В тази връзка срокът за подаване на информацията, относно използвания от тях софтуер в търговските обекти, е до 31 март 2020 г.
До 31 март 2020 г се удължава и срокът, в който лицата, извършващи продажби на стоки или услуги чрез електронен магазин и неизползващи друг софтуер за управление на продажбите, извършвани чрез електронния магазин, освен софтуера на електронния магазин, трябва да приведат тази си дейност в съответствие с всички изисквания на Наредбата. Тези лица трябва да подадат информация за използвания от тях софтуер в срок до 31 май 2020 г.“ (https://nap.bg/news?id=4068)
„Срокът за всички търговци (регистрирани и нерегистрирани по ДДС), използващи софтуер за управление на продажбите в търговските си обекти (СУПТО), в който трябва да приведат дейността си в съответствие с изискванията на Наредба Н-18, ще бъде удължен до края на септември 2019 г., потвърди министърът на финансите вчера.“
Ето и текста на новината за публикуването на тези изменения от сайта на НАП:
Основни промени в Наредба № Н-18 от 2006 г., обнародвани на 29.03.2019 г.
изм. и доп. ДВ. бр. 26 от 29 Март 2019 г.
Възможност за електронен фискален бон за търгуващите чрез електронен магазин. Електронната касова бележка може да се генерира изцяло в електронен вид и да се изпрати по имейл на потребителя, без отпечатване на хартия.
Описани са правилата за вписване и заличаване в списъка на електронните магазини, който ще бъде достъпен на сайта на НАП след 29.04.2019 г.
Удължен е срокът за лицата, използващи софтуери за управление на продажби, до 30.09.2019 г., в който да приведат дейността си в съответствие с наредбата.
Възможност за отчитане с касови бележки от кочан при неизправност на СУПТО
Софтуерите, обслужващи само продажбите, реимбурсирани от НЗОК и чрез които не се управляват други продажби, могат да отговарят само на част от изискванията, предвидени в наредбата. Ползвателите на софтуера се освобождават от задължението да подават в НАП информация за него. Промяната засяга най-често малки аптеки в отдалечени населени места и неголеми медицински практики.
Личните данни и данните за медицинското състояние на лицата, обработвани в СУПТО няма да се експортират и предоставят на органите на НАП.
Удължен е срокът за деклариране на собствените или наети електронни магазини (работещи отпреди 29.12.2018 г.) до 29.06.2019 г.
Търговците, притежаващи или наели електронен магазин ще подават по малко данни при декларирането на е-магазините.
Важни срокове по Наредба Н-18/2006 г.
31.03.2019 г.
Смяна или модифициране на касовите апарати на регистрираните по ДДС лица, които не ползват СУПТО.
29.06.2019 г.
Собствениците и ползвателите на електронни магазини, стартирали дейност преди 29 декември 2018 г. и получаващи плащания в брой или с банкови карти, подават информация в НАП чрез портала за електронни услуги на агенцията.
30.06.2019 г.
1. Смяна или модифициране на касовите апарати на нерегистрираните по ДДС лица, които не ползват СУПТО.
2. Смяна на електронните системи с фискална памет на бензиностанциите.
30.09.2019 г.
1. Всички търговци – независимо дали са или не са регистрирани по ДДС, използващи софтуер за управление на продажбите, трябва да сменят или модифицират касовите си апарати и да приведат използвания от тях софтуер в съответствие с нормативните изисквания. От 1 октомври 2019 г. софтуерът следва да управлява всички фискални устройства, намиращи се в търговския обект.
2. Бензиностанциите посочват данни за размера на ДДС, акциз, покупна и продажна цена на горивата във всяка касова бележка.
30.11.2019 г.
Лицата, независимо дали са или не са регистрирани по ДДС трябва да подадат в НАП информация за използваните от тях софтуери в търговските обекти.
31.12.2019 г.
Ползвателите на Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСТУД), ги привеждат в съответствие с изискванията на наредбата.